...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» POLO/VOLLEY » Στον τελικό χωρίς αντίσταση!

-->

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στον τρίτο ημιτελικό της Α1 βόλεϊ Ανδρών, επικράτησε με 3-0 (25-16, 25-19, 25-18) του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στον Έβρο και με 3-0 στις νίκες προκρίθηκε στον τελικό!

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Παμβοχαϊκό, που νίκησε με 3-2 από την Πυλαία και με 3-0 στις νίκες επί του ΠΑΟΚ, πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα τελικά.

Ο Ολυμπιακός περιόρισε στο ελάχιστο τα λάθη του στο πρώτο σετ, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, και έφτασε πανεύκολα στην κατάκτησή του. Οι γηπεδούχοι έμεναν κοντά στο σκορ με επιθετικό μονόλογο του Ράιτς, όμως από το 10-9, με τα σερβίς του Γιούρισιτς και το πολύ καλό μπλοκ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο 15-9. Κράτησαν το εξαιρετικό σερβίς τους, με Φιλίποφ και Ποτότσνικ να κάνουν ζημιά, το αποτελεσματικό μπλοκ και με πολλές επιθέσεις πρώτου χρόνου, αποτέλεσμα της εξαιρετικής υποδοχής τους, διατήρησαν το μεγάλο τους προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ανταγωνιστικοί στο δεύτερο σετ, όμως και πάλι με τα πολλά λάθη τους έδωσαν την ευκαιρία στους «ερυθρόλευκους» να κάνουν το 2-0. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα δύο τριών πόντων, ωστόσο οι ακρίτες ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 13-13. Και πάλι ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός στην επίθεση, ενώ με άουτ σερβίς του Κουμεντάκη και καρφί του Γιορντάνοφ ξέφυγε με 19-14 και ουσιαστικά τελείωσε το σετ.

Παρόμοια εικόνα και στο τρίτο σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να γκαζώνουν στα μέσα. Από το 13-14 συνέχισε να πιέζει από το σερβίς και να κόβει στο μπλοκ, ενώ από τα λάθη των γηπεδούχων και τις δικές τους τελειωμένες επιθέσεις έκαναν το 20-15 και λίγα λεπτά αργότερα το 25-18 με άουτ επίθεση του Ράιτς.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (Μουστακίδης): Ράιτς 13 (12/34, 1 άσσος), Σιδηρόπουλος 2 (2 άσσοι), Παπάζογλου 4 (3/8, 1 μπλοκ), Γραμματικάκης 2 (2/4), Δαλακούρας Αν. 8 (8/20, 63% υπ.), Κουμεντάκης  10 (9/19, 1 μπλοκ, 71% υπ) / Μίτρεφ (λ. - 71% υπ., 68% άριστες), Δαλακούρας Κ. 2 (1/2, 1 μπλοκ), Κόβατς 2 (2 μπλοκ), Κοντοστάθης-λ, Βλαχόπουλος, Κυριακίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Χριστοφιδέλης 9 (8/11, 1 μπλοκ, 53% υπ.), Τζούρισιτς 11 (4/7, 6 μπλοκ, 1 άσσος), Πότοκνικ 7 (6/12, 1 άσσος, 60% υπ.), Φιλίποβ 5 (2/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 10 (9/21, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (5/7, 3 μπλοκ, 2 άσσοι)/ Στεφάνου (λ. - 86% υπ., 67% άριστες), Κοκκινάκης 1 (1/1).

ΠΗΓΗ : gavros.gr
Tags: POLO/VOLLEY