...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» BASKET , SLIDER » Παραλίγο "έμφραγμα"! (photos)

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει δύσκολα την αντίσταση της Φενέρμπαχτσε και με ένα σερί  13-0   έκανε την ολική επαναφορά στο τέλος και πήρε την άκρως σημαντική νίκη με 78-73 για την 13η αγωνιστική του "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Στο  35ο λεπτό του αγώνα οι   παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8 πόντους (69-61), καθώς οι Τούρκοι με τον Ομέρ Ονάν να σημειώνει 10 διαδοχικούς πόντους ξέφυγαν, αλλά αντέδρασαν στο τέλος, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Με  τρίποντα από τον αρχηγό της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη και τον Έισι Λο,  οι   "ερυθρόλευκοι" βελτιώνοντας παράλληλα την αμυντική τους λειτουργία ολοκλήρωσαν ένα σερί 13-0 και μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (69-74). Στα  δύο λεπτά που απέμεναν για το τέλος του ματς η Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε να απειλήσει τους Πειραιώτες που πήραν την πολύτιμη νίκη.

Ελέγχοντας  στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης τα ριμπάουντ οι Τούρκοι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό,. Οι "ερυθρόλευκοι", μάλιστα κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους επιθετικό ριμπάουντ στο παιχνίδι στο 28ο λεπτό με τον Κάιλ Χάινς, την στιγμή που η Φενέρμπαχτσε είχε 11.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 34-33, 53-56, 73-78.

Φενέρμπαχτσε/Oύλκερ (Eρντογκάν): ΜακKάλεμπ 12, Ονάν 12 (2), Ερμίς 4, Σάτο 12, Τρίπκοβιτς, Άντερσεν, Πεκέρ 10, Σαβάς 8, Μπατίστ 3 (1), Κάραμαν 6 (1), Πρέλτζιτς 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 5, Λο 5 (1), Άντιτς 9(3), Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου 9 (1), Σερμαντίνι 4, Σλούκας 2, Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 16 (4).

Tags: BASKET , SLIDER