...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» BASKET , SLIDER » ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ!

Στην διεκδίκηση της νίκης απέναντι στη Μακάμπι οΟλυμπιακός επέστρεψε από το -18 αλλά στο -3 έχασε τρεις ευκαιρίες και μαζί το ματς με σκορ 73-67 μέσα στο ΣΕΦ.

Στο  πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν  τραγικός και βρέθηκε να χάνει με 18 πόντους στο ΣΕΦ από τη Μακάμπι και όταν προσπάθησε να το γυρίσε δεν πρόλαβε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει. Οι ερυθρόλευκοι άγγιξαν την ανατροπή μειώνοντας στους τρεις πόντους, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 67-73 από τους ισραηλινούς και πέταξαν στα  σκουπίδια το δώρο της Μπεσίκτας, η οποία νίκησε νωρίτερα τη Σιένα!

Για  τον Ολυμπιακό, ο οποίος εκτός από το ότι είχε κακή απόδοση στην άμυνα και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση το ματς ξεκίνησε  στραβά.

Ο ρυθμός ήταν στα μέτρα της Μακάμπι, η οποία έκανε το παιχνίδι που της αρέσει και κατάφερε να προηγηθεί με 21-13 στην πρώτη περίοδο. Ο  Ολυμπιακός στη συνέχεια έχασε και τον Τζος Πάουελ, ο οποίος χτύπησε στον ώμο και αποσύρθηκε από το ματς, γεγονός που αποσυντόνισε ακόμη περισσότερο τους πειραιώτες.

Η  δεύτερη περίοδος ήταν ακόμη χειρότερη για τον Ολυμπιακό, που σημείωσε μόλις 10 πόντους, δέχθηκε 20 και επέτρεψε στη Μακάμπι να ξεφύγει με 18 πόντους στο ημίχρονο (23-41, 20`).

Στην  τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι, όμως, μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και κατάφεραν μέσα σε μόλις πέντε λεπτά να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και να ξαναμπούν στο ματς (38-46, 25`).

Το ερυθρόλευκο ξέσπασμα, ξεσήκωσε τον κόσμο του Ολυμπιακού, ο οποίος προσπάθησε να δώσει ενέργεια στην ομάδα, η οποία παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και ήταν έτοιμη να τα παίξει όλα για όλα στην τελευταία περίοδο (49-56, 30`).

Και στην τέταρτη περίοδο συνεχίστηκε η καλή εμφάνιση του Ολυμπιακού, με τον Σλούκα να μειώνει μάλιστα με τρίποντο στους τρεις πόντους, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος (60-63, 36`).

Ο Ολυμπιακός έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να ρίξει τη διαφορά στον πόντο και πάσχιζε στην άμυνα για να ολοκληρώσει την ανατροπή του. Ωστόσο, 1`:30`` πριν από το τέλος της αναμέτρησης ο Σμιθ με ένα απίθανο τρίποντο από τα 8 μέτρα και με τον Παπανικολάου κολλημένο επάνω του... πάγωσε το ΣΕΦ (62-68).

Παρόλο που οι παίκτες του  Γιώργου Μπαρτζώκα το πάλεψαν ως το τέλος, ωστόσο η Μακάμπι άντεξε και κατάφερε να υποχρεώσει τον Ολυμπιακό σε μία ήττα που ασφαλώς χαλάει τα σχέδιά του για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Ελπίδες υπάρχουν, αλλά το δώρο της Μπεσίκτας κατέληξε στα σκουπίδια.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 23-41, 49-56, 67-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 10(2), Άντιτς 7, Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 5(1), Σερμαντίνι 5, Σλούκας 7(2), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Παπανικολάου 8.

Μακάμπι (Μπλατ): Λόγκαν 20(4), Τζέιμς 9, Σμιθ 13(3), Χίκμαν 16(1), Ροθ, Πνίνι 4, Κάνερ Μέντλι 2, Οχαγιόν 8(1), Πλάνινιτς 1, Λάντεσμπεργκ.

ΠΗΓΗ : xaros7.gr
Tags: BASKET , SLIDER