...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» POLO/VOLLEY » Ξεκούραστα το τρίποντο με Μίλωνα

Για  την 20ή αγωνιστική της Α1 ο Ολυμπιακός νίκησε τον Μίλωνα με 3-0 στο Ρέντη, σε μία αναμέτρηση που έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Καζάζη να ξεκουράσει βασικά στελέχη του και να δώσει χρόνο σε άλλα.

Ο  Ολυμπιακός κατάφερε να δείξει σοβαρότητα στα σημεία που έπρεπε και να πάρει μια άνετη νίκη.

Παρόλο που στο πρώτο σετ πετύχαινε διαφορές (12-7, 17-13, 20-16) όμως δεν τις κρατούσε, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και με δικά τους λάθη επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 20-20 με σερί 4-0. Με επίθεση όμως του Χριστοφιδέλη και άσο του Ποτότσνικ  βρέθηκαν ξανά στο +2 και τελείωσαν το σετ με δύο πόντους του Σωτηρίου.

Η  εξέλιξη και στο δεύτερο σετ φαινόταν ότι θα είναι ανάλογη, με τους Νεοσμυρνιώτες να περνούν μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα με 1-2. Η πίεση από το σερβίς και το αποτελεσματικό μπλοκ επέτρεψαν στους Πειραιώτες να ξεφύγουν από το 7-7 (σερί 5-0 για το 12-7) και να μείνουν μπροστά με μεγάλο προβάδισμα μέχρι το φινάλε. Ο Καζάζης έριξε στο σετ και τους Μάρκου, Κοκκινάκη, οι οποίοι ξεκίνησαν και στο τρίτο.

Ο  Ολυμπιακός και  σε αυτό το σετ πήρε μεγάλη διαφορά από την αρχή και όλα έδειχναν ότι θα το κατακτήσει εύκολα. Προηγήθηκε και με επτά πόντους (17-10), ωστόσο η αναπόφευκτη χαλάρωση έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν με σερί 4-0 σε 19-17. Ομως ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός στο τέλος και έκανε το 3-0.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Χριστοφιδέλης 8 (8/11, 60% υπ.), Μαρούλης 5 (1/3, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ποτόσνικ 12 (10/17, 1 μπλοκ,  1 άσσος, 67% υπ.), Παπαδόπουλος 4 (3/6, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 18 (16/24, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (3/7, 3 μπλοκ, 1 άσσος), / Στεφάνου (λ. - 71% υπ., 67% άριστες), Κοκκινάκης 8 (7/9, 1 άσσος, 86% υπ.), Μάρκου 2 (1/3, 1 μπλοκ).

ΜΙΛΩΝ (Ντόζης): Βασιλάκος 3 (2/14, 1 μπλοκ, 33% υπ.), Μουρούτης 4 (3/6, 1 μπλοκ), Λιάσκος 1 (1/1), Παγιάν 9 (7/17, 2 μπλοκ), Ζαπάτα 14 (12/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 27% υπ.), Κούλας 4 (3/4, 1 μπλοκ), / Δαρίδης (λ. - 71% υπ., 57% άριστες), Πολυχρονιάδης-λ, Πανούσος 1 (1/6), Σπυριούνης 3 (3/4).

ΠΗΓΗ : xaros7.gr
Tags: POLO/VOLLEY