...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» PODOSFAIRO » Μια ενδεκάδα γκολ

-->Σαν σήμερα, στις 3 Μαρτίου 1974, ο Ολυμπιακός των 40 πρωταθλημάτων και των πολλών ρεκόρ, σημείωνε μια τεράστια νίκη ακόμα.
Συγκεκριμένα, ο  Θρύλος υποδέχτηκε τον Φωστήρα και τον συνέτριψε με 11-0, σκορ που αποτελεί την πιο ευρεία νίκη ομάδας στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Παράλληλα, εκείνη την ημέρα σημειώθηκαν τα περισσότερα γκολ σε έναν αγώνα από μία μόνο ομάδα.
Από  την αρχή του αγώνα οι  «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με τον Γιούτσο. Στο 13' έγινε το 2-0 από τον Παμπουλή και το 3-0 από τον Δεληκάρη, τέσσερα λεπτά αργότερα. Το 4-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, έγινε από τον Γιούτσο, που σημείωσε το δεύτερο γκολ του στον αγώνα στο 45'.
Ο χαμός έγινε στην επανάληψη όταν στο 48' και το 52' ο Τριαντάφυλλος ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο 6-0, ενώ στο 61' ο Περσίδης έκανε το 7-0. Στο 67' ο Τριαντάφυλλος σημείωσε το 8-0, στο 70' ο Γιούτσος το 9-0, ενώ στο 78' ο Γκαϊτατζής το 10-0. Το τελικό 11-0 διαμόρφωσε ο Βιέρα στο 87'. Έβρεξε ο ουρανός γκολ με λίγα λόγια.
Ο  Θρύλος εκείνη τη σεζόν κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας, που ήταν το δεύτερο συνεχόμενο, ενώ έκανε κι άλλο ρεκόρ, καθώς ολοκλήρωσε τη σεζόν με 102 γκολ ενεργητικό, αριθμό που δεν έχει ξεπεράσει καμία άλλη ομάδα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Γι’ αυτό άλλωστε είναι ΘΡΥΛΟΣ!
πηγη: xaros7.gr
Tags: PODOSFAIRO