...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» BASKET , SLIDER » Το κέρασμα δικό μας

Ο Ολυμπιακός έφθασε στην 20η νίκη του σε 21 παιχνίδια της Α1 μπάσκετ χωρίς να φορτσάρει, νικώντας με 84-68 τον Άρη. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο έκαναν επί μέρους σκορ 9-26 και έφθασαν στην επικράτηση στο «Αλέξάνδρειο».

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με πλήρη αυτοσυγκέντρωση στο «Αλεξάνδρειο». Έκανε λάθη ενώ έδωσε αρκετά ελεύθερα σουτ στους «κίτρινους» με αποτέλεσμα Ασημακόπουλος και Πελεκάνος, να «απαντήσουν» στον Άντιτς και να κάνουν το αρχικό 7-4. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ με τον Σερμαντίνι (6 πόντους, 2 κλεψίματα), ο οποίος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ωστόσο είχαν αργές επιστροφές στην άμυνα με αποτέλεσμα ο Άρης να ακολουθεί στο σκορ. Χάινς και Λο, διατηρούσαν το ισχνό προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με 13-16 και 15-18, ωστόσο ο Σαρικόπουλος έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 17-18.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Ολυμπιακό! Πελεκάνος και Βεργίνης, με ένα 7-4 επιμέρους σκορ, έβαλαν μπροστά τον Άρη με 24-22, ωστόσο το χειρότερο ήταν ο τραυματισμός του Πέρο Άντιτς. Ο Σπανούλης, πήρε επιθέσεις πάνω του, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε δημιουργία και πλουραλισμό στο παιχνίδι του. Ενδεικτικά άλλωστε και τα 0/8 τρίποντα και τα 10 λάθη στο 17΄. Όταν μπήκαν στο παιχνίδι και οι υπόλοιποι πλην του αρχηγού, τα πράγματα έγιναν καλύτερα. Πήρε λύσεις από τον Σλούκα, τον Περπέρογλου, «έσπασε το ρόδι» από τα 6.75μ. ο Παπανικολάου, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να σημειώσει ένα επιμέρους σκορ 12-4 (από το 17΄) και να κλείσει το α΄2οάλεπτο προπορευόμενος με 37-38.

Με τον Έισι Λο να μπαίνει «ζεστός» στο 3ο δεκάλεπτο, ο Αμερικανός με δύο απανωτά τρίποντα έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό για το 38-44, με τους «ερυθρόλευκους» λεπτό το λεπτό να βρίσκουν ρυθμό στο παιχνίδι τους. Ο Σπανούλης είχε καλές συνεργασίες με τον Χάινς, οι πειραιώτες έσφιξαν κατά πολύ την άμυνά τους (δέχτηκαν μόλις 9 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο) με αποτέλεσμα να σημειώσουν ένα 3-14 επιμέρους σκορ και να διαμορφώσουν το σκορ σε 40-52. Περπέρογλου και Σλούκας, είχαν τις λύσεις ύστερα από την καλή κυκλοφορία της μπάλας και συνέβαλαν τα μέγιστα στο να τρέξει ο Ολυμπιακός ένα νέο επιμέρους σκορ 1-12, για να ολοκληρώσει το 30άλεπτο με 46-64.

Ο Περπέρογλου μάλιστα, ήταν σε καλή μέρα και στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου, με συνεχόμενους δικούς του πόντους (11 με 4/4 δίποντα) ανέβασε τη διαφορά στους 22 (49-71).
Ο Άρης αντέδρασε κάπως, ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα και ήταν λογικό αυτό με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής σε Κατσίβελη και Πέρκινς. Ο Αμερικανός γκαρντ μάλιστα έκανε το 59-78 και σαφέστατα άπαντες ανέμεναν το τελικό σκορ καθώς το υπόλοιπο του αγώνα, ήταν διαδικαστικό. Εν τέλει οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με 68-84 από το «Αλεξάνδρειο» και πλέον στρέφουν την προσοχή τους εξ ολοκλήρου στην άκρως κρίσιμη επικείμενη αναμέτρηση με τη Φενέρ στην Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-38, 46-64, 68-84

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος 10, Βεζένκοφ 7, Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 14, Καραποστόλου 8, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 6, Βεργίνης 12, Σαρικόπουλος 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς 12, Λο 10, Άντιτς 3, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 15, Σλούκας 11, Παπανικολάου 5, Σερμαντίνι 13, Πέρκινς 2.

ΠΗΓΗ : gavros.gr
Tags: BASKET , SLIDER