...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» » Νίκη και κορυφή για τους Έφηβους

-->Μετά τη νίκη του στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του τρίτου γύρου με 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης στο Ρέντη ο Ολυμπιακός βρίσκεται πλέον στην κορυφή του πρωταθλήματος Εφήβων.

Στα  πρώτα στάδια του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και είχαν δυο καλές στιγμές πριν το γκολ των φιλοξενούμενων. Πρώτα το δοκάρι του Τούφα στο 14' και εν συνεχεία το χαμένο τετ-α-τετ του ιδίου ένα λεπτό αργότερα, το οποίο εξουδετέρωσε ο αντίπαλος πορτιέρο.

Ο Τριανταφύλλης  έγινε αποδέκτης σέντρας από τα δεξιά και με μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 17΄. Το γκολ πείσμωσε τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Στο  42' ο Τόλι έκανε το 1-1 και ο Θρύλος πήρε την ανάσα που ήθελε ενόψει του δεύτερου μέρους. Στη μεγαλύτερη διάρκειά του, οι παίκτες πίεζαν την αντίπαλη εστία και οι προσπάθειές τους καρποφόρησαν στο 70' όταν ο Σάλιακας έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, το οποίο κράτησε έως το τέλος του αγώνα.

Η  νίκη των παικτών του Ολυμπιακού ήταν πολύ σημαντική, καθώς πάτησαν κορυφή, έχοντας κιόλας δύο αγώνες λιγότερους από τον ΠΑΟ. Αμφότερες οι ομάδες έχουν 45 πόντους, δύο περισσότερους από τον Αστέρα Τρίπολης.

Η αρχική σύνθεση του Ολυμπιακού: Κατσιμήτρος, Τόλι, Βατουσιάδης, Μπουλιούκος, Ράντζα, Λάτσι, Παπανικολάου, Καναβέτας, Σάλιακας, Τούφας, Γαρεφαλάκης
πηγη : xaros7.gr