...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» BASKET » Η αποθέωση της Euroleague για την ανατροπή του Ολυμπιακού (video)

Την μεγάλη ανατροπή του Ολυμπιακού στην Μόσχα και τη νίκη του επί της Χίμκι χαρακτήρισε ως "Nightly Notable" Euroleague, αποθεώνοντας τους Πρωταθλητές για το σπουδαίο "διπλό" που πήραν.

Στην στήλη της "Nightly Notable" η Euroleague χαρακτήρισε ως κορυφαία στιγμή την μεγάλη ανατροπή που σημείωσε ο Ολυμπιακός στην Μόσχα, καταφέρνοντας να πάρει ένα σπουδαίο "διπλό" μέσα στην έδρα της Χίμκι, πραγματοποιώντας ένα παθιασμένο come-back.

Μάλιστα ετοίμασε και ένα αφιερωματικό βίντεο για τους Πειραιώτες, επαινώντας τον άθλο τους επί της Χίμκι, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στην απόδοση των Σπανούλη και Χάινς, ενώ στάθηκαν και στα πέντε σερί εύστοχα τρίποντα των Πρωταθλητών Ευρώπης στην τέταρτη περίοδο.

Μεταξύ άλλων το σπικάζ της Euroleague στο βίντεο, αναφέρει τα εξής για την ομάδα του Ολυμπιακού:

"Ο Ολυμπιακός κόντρα στην Χίμκι στην Μόσχα απέδειξε το πόσο καλό μπάσκετ μπορεί να παίξει, σημειώνοντας 33 πόντους στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα του Πειραιά αν και ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τέταρτη περίοδο, "πυροβολώντας" συνεχώς από την περιφέρεια.

Ο Κώστας Σλούκας σημείωσε και τους 10 πόντους του στο 4ο δεκάλεπτο και μαζί με τους Βασίλη Σπανούλη, Πέρο Άντιτς και Έισι Λο σημείωσαν τα πέντε συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα στην τελευταία περίοδο, πραγματοποιώντας ένα σπουδαίο come-back στο ματς.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης όμως δεν αρκέστηκαν μόνο σε αυτό, καθώς φρόντισαν να "σφραγίσουν" τη νίκη αξιοποιώντας την δύναμη του Κάιλ Χάινς κάτω από τα καλάθια, αλλά και τις ικανότητες του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος στα 27'' πριν το τέλος, στην εκπνοή της επίθεσης, ευστόχησε σε ένα κρίσιμο και καθοριστικό τζαμπ σουτ (έκανε το σκορ 78-82), με τον Ολυμπιακό να κερδίζει το ματς με σκορ 82-87.

Οι Πειραιώτες, επίσης, ισοφάρισαν το ρεκόρ λιγότερων λαθών σε ένα ματς στην Euroleague, καθώς έκαναν μόλις 3 turnover σε 40 λεπτά. Πράγματα αρκετά για να χαρακτηρίσουμε το παιχνίδι τους ως "Nightly Notable".