...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» BASKET » ΜΑΓΚΑΣ ΘΡΥΛΟΣ ΣΤΗ ΡΩΣΙΑ

-->Ο Ολυμπιακός  πήρε τεράστια νίκη στη Μόσχα, κερδίζοντας με 87-82 γκρεμίζοντας το απόρθητο μέχρι σήμερα «φρούριο» της Χίμκι, για την 7η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας και έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης.

Εκεί που παίχτηκε μπάσκετ και δεν παρενέβη  ο «εφευρέτης της αλητείας» ο Ολυμπιακός  νίκησε την αήττητη για 20 εντός έδρας παιχνίδια Χίμκι, επιστρέφοντας μάλιστα από το -13,   «κλείνοντας το σπίτι» με σκορ 87-82 για την 7η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Απίστευτη εμφάνιση από τον Χάινς (19π), εξαιρετικά κρίσιμα καλάθια από τον Σπανούλη (19π), έδωσαν την 4η νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Για  ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν είχε απάντηση στην απίστευτη εμφάνιση του Πλάνινιτς και την δύναμη των Ντέιβις, Λόντσαρ, καθώς  βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους αλλά κάποια στιγμή… θυμήθηκε τον καλό του εαυτό.

Ωστόσο, κατάφερε να γυρίσει το ματς δείχνοντας ότι ο Πρωταθλητής είναι εδώ, με  άμυνα από «ατσάλι», έναν Χάινς να παίζει λες και είναι 2.15μ, έναν Άντιτς να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια όπως και ο Σλούκας και τον Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση στα κρίσιμα και πήρε  τη νίκη με σκορ 87-82, κάνοντας έτσι ένα πολύ μεγάλο βήμα για την πρόκρισή του στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Στο  τέλος χαρακτηριστικό της απόδοσης των Πειραιωτών είναι ότι το επιμέρους σκορ στην 4η περίοδο ήταν 22-33, κάτι που αποτυπώνει με πόσο πάθος αλλά και μυαλό έπαιξαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα στο τέλος.

Οι  «ερυθρόλευκοι» πλέον με τέσσερις νίκες έφτασαν τους Ρώσους και την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται την Κάχα Λαμποράλ στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 82-87

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Όγκουστιν 7, Φριντζόν 5, Κόπονεν 8 (2 τρ), Λόντσαρ 19 (9 ριμπ), Ρίβερς, Βιάλτσεφ, Μόνια 4, Πλάνινιτς 17 (13 ασ), Ντέιβις 20 (9 ριμπ), Νίλσεν 2

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 19 (6 ριμπ), Λο 5 (1 τρ), Άντιτς 11 (8 ριμπ), Σπανούλης 19 (7 ασ), Περπέρογλου 1, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10 (2 τρ), Πάουελ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 14 (1 τρ), Κατσίβελης

πηγη:xaros7.gr
Tags: BASKET