...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» » Ολυμπιακός - Βέροια 3-0

Ο Πίνο πραγματοποίησε ονειρικό ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού και με δύο ασίστ ήταν ο καταλύτης για τη νίκη των ερυθρολεύκων με 3-0 κόντρα στην Βέροια στο "Γ. Καραϊσκάκης". Σκόρερ οι Μήτρογλου (54'), Τζεμπούρ (86') και Πάντελιτς (90+1').

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 την Βέροια στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" για την 16η αγωνιστική της Super League και συνεχίζει αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος διατηρώντας την διαφορά των 8 βαθμών από τον δεύτερο ΠΑΟΚ. Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν καλή απόδοση στο πρώτο 45λεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, όμως η επανάληψη του αγώνα έβγαλε... είδηση. Και αυτή φυσικά δεν είναι η τελική επικράτηση των Πειραιωτών αλλά το ονειρικό ντεμπούτο που πραγματοποίησε ο Χουάν Πάμπλο Πίνο με τη φανέλα του Ολυμπιακού! Ο Κολομβιανός ήταν "χάρμα οφθαλμών" όταν ερχόταν σε επαφή με τη μπάλα και από με δύο δικές του ασίστ έδωσε την ευκαιρία στους Μήτρογλου και Πάντελιτς να σκοράρουν με ισάριθμες κεφαλιές στο 54' και το 90+1' αντίστοιχα. Ενδιάμεσα ο Τζεμπούρ είχε σκοράρει το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Τοροσίδης στο 85'. Και βέβαια θα πρέπει να σημειώσουμε πως ο Πίνο κέρδισε δικαίως τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης...

Ο αγώνας

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Κάρολ. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, αγωνίστηκαν οι Τοροσίδης, Μανωλάς, Κοντρέρας και Χολέμπας. Οι Μοδέστο και Μανιάτης αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων.  Ο Μασάντο έπαιξε δεξιά στη μεσοεπιθετική γραμμή, ο Γκρέκο αριστερά και ο Τζεμπούρ σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μήτρογλου, που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Το γήπεδο, είναι αλήθεια, δεν γέμισε (20681 εισιτήρια), στην ερυθρόλευκη πρεμιέρα για το δεύτερο γύρο του Πρωταθλήματος. Από την αρχή του αγώνα, οι παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά φαινόταν κάτι να λείπει στην τελική προσπάθεια.

Η Βέροια ήταν καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας τους περισσότερους διαδρόμους προς την εστία της. Μπροστά, δεν απείλησε ουσιαστικά στο πρώτο μέρος. Είναι χαρακτηριστικό πως δεν είχε ολοκληρωμένη τελική προσπάθεια προς το τέρμα του Κάρολ.

Στο 4ο λεπτό, ο Τοροσίδης σέντραρε από τα δεξιά, ο Τζεμπούρ έπιασε το μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Λόπεθ να αποκρούει ασθενώς και στη συνέχεια να απομακρύνει η άμυνα της Βέροιας. Στο 10', ο Μήτρογλου βρέθηκε σε θέση μέσα δεξιά και έβγαλε τη σέντρα, ο Τοροσίδης πετάχτηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και πήρε την δυνατή κεφαλιά, με τον Λόπεθ να μπλοκάρει σταθερά στο κέντρο της εστίας του.

Η μοναδική υποψία ευκαιρίας στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 16'. Ο Κόστλι με εντυπωσιακή ντρίμπλα πέρασε σαν σταματημένο τον Μανωλά, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και προσπάθησε να βγάλει σέντρα από τα αριστερά, όμως η μπάλα έφυγε παράλληλα προς την εστία χωρίς να την προλάβει ο Ιωάννου. Οι ερυθρόλευκοι δεν έβρισκαν ρυθμό στην αναμέτρηση και στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους έγιναν κάποιες εσωτερικές αλλαγές. Ο Γκρέκο πέρασε πιο κεντρικά και ο Τζεμπούρ έκανε κινήσεις προς τα αριστερά.

Στο 18', χάθηκε σπουδαία ευκαιρία. Ο Τοροσίδης έκανε ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά, γύρισε παράλληλα την μπάλα προς την εστία, ο Τζεμπούρ έβαλε το πόδι του, αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα για να την προωθήσει στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός είχε ξεκάθαρη υπεροχή, αλλά δεν "έβγαζε μάτια" με την απόδοσή του. Στο 25', ο Μασάντο εκτέλεσε φάουλ, ο Τζεμπούρ έπιασε τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 26', χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γκρέκο βρήκε με εκπληκτική κάθετη μπαλιά τον Τζεμπούρ, αλλά ο Λόπες νίκησε στο τετ α τετ μέσα από την περιοχή τον Αλγερινό, παραχωρώντας κόρνερ. Ο Ράφικ μπορούσε να εκτελέσει πιο άμεσα, αλλά καθυστέρησε. Στο 35', ο Λόπεθ μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Τζεμπούρ, ενώ στο 38' ο Ισπανός τερματοφύλακας της Βέροιας μπλόκαρε ξανά την μπάλα, έπειτα από σέντρα του Μασάντο από τα δεξιά και γύρισμα του Μήτρογλου με μονοκόμματο πλασέ από το δεύτερο δοκάρι.

Οι Πρωταθλητές έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με την κατοχή μπάλας υπέρ τους και 8-0 τελικές προσπάθειες έναντι του αντιπάλου, αλλά μερίδα φιλάθλων αποδοκίμασε με τη λήξη του πρώτου μέρους. Με την έναρξη της επανάληψης, ο Πίνο πήρε τη θέση του Γκρέκο. Ο Κολομβιανός επιθετικός πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη ριγωτή και γνώρισε την αποθέωση, αγωνιζόμενος σε θέση αριστερού εξτρέμ.

Στο 47', ο Πίνο δοκίμασε δεξί ευθύβολο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία. Ο Κολομβιανός ζητούσε μπάλα από την πρώτη στιγμή και έδειχνε ιδιαίτερα ορεξάτος. Στο 51', ο Χολέμπας επιχείρησε γέμισμα από τα δεξιά, ο Κοντρέρας δεν μπόρεσε να πιάσει το βολ πλανέ που επιχείρησε, ο Μήτρογλου στη συνέχεια έπιασε το ανάποδο ψαλίδι, με τον Καφέ να αποκρούει πάνω στη γραμμή. Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Στο 53', ο Μασάντο εκτέλεσε φάουλ από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 54', όμως, καρποφόρησε η υπεροχή του Ολυμπιακού. Ο Πίνο, στην πρώτη σέντρα που επιχείρησε στο ματς, βρήκε "συστημένα" τον Μήτρογλου, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σέντρα ακριβείας του Κολομβιανού από τα αριστερά, με το δεξί πόδι. Ο "πιστολέρο" πέτυχε το πρώτο γκολ του Θρύλου στο νέο έτος και το 6ο προσωπικό του στη φετινή Super League και 11ο συνολικό σε όλες τις διοργανώσεις κατά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Στο 57', δεν μέτρησε σωστά γκολ του Τοροσίδη, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σουτ του Χολέμπας, αλλά ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν σε θέση οφσάιντ. Η πειραϊκή ομάδα ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και ο Πίνο ομόρφυνε το παιχνίδι. Στο 59', μετά από μία ακόμα θετική ενέργεια του Πίνο, η μπάλα έφτασε στον Μανιάτη, με το σουτ του τελευταίου από το ημικύκλιο να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 60', ο Καφές προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Κάρολ με λόμπα σχεδόν από τη σέντρα, η μπάλα πέρασε στην πάνω πλευρά των διχτύων. Η κατοχή στα πρώτα 18 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν 69%-31% για τον Ολυμπιακό. Στο 65', ο Τζεμπούρ απέφυγε με ντρίμπλα τον Ορέστες στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έκανε το δυνατό σουτ με το δεξί, όμως ο Λόπες έπεσε στη δεξιά γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα. Το σχετικό άγχος είχε... φύγει για τους Πρωταθλητές, οι οποίοι ήθελαν και ένα δεύτερο γκολ για να "κλειδώσουν" την υπόθεση νίκη.

Στο 71', ο Μορένο σούταρε με το αριστερό από μακρινή απόσταση και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κάρολ. Στο 72', ο Μασάντο σούταρε με το δεξί εντός περιοχής και ο Λόπεθ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο 73', ο Πορτογάλος έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Τζεμπούρ από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ο Αλγερινός επιθετικός "άγγιξε" για μία ακόμα φορά το γκολ...

Ο Ολυμπιακός ήταν... καταιγιστικός στο δεύτερο μέρος, δημιουργώντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 76', ο Μασάντο έβγαλε την ομάδα στην κόντρα και τροφοδότησε τον Μήτρογλου, ο Έλληνας φορ έκανε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά μπλόκαρε ο Λόπες. Στο 77', ο Πίνο "έκρυψε" την μπάλα. Ο Κολομβιανός έπαιξε το "ένα-δύο" με τον Τζεμπούρ, ο Αλγερινός έβγαλε τον Πίνο σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του Χουάν Πάμπλο δεν βρήκε στόχο, καθώς η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 78', ο Φετφατζίδης αντικατέστησε τον σκόρερ Μήτρογλου. Σε αυτό το σημείο, στο 79ο λεπτό δηλαδή, οι τελικές προσπάθειες στο δεύτερο μέρος ήταν 12 (6 εντός εστίας) για τον Ολυμπιακό και 3 (0) για τη Βέροια.

Το αποτέλεσμα, πάντως, παρέμενε ρευστό. Για να φτάσουμε στο 85', όταν ο Αμαραντίδης έσπρωξε τον Τοροσίδη στην περιοχή. Ο Καλογερόπουλος υπέδειξε πέναλτι και ο Τζεμπούρ στο 86' λυτρώθηκε για τις πολλές χαμένες ευκαιρίες που είχε στο ματς, πετυχαίνοντας το 13ο του γκολ στο φετινό Πρωτάθλημα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα. Στο 88', ο Πάντελιτς πήρε τη θέση του Μασάντο, ο οποίος αποδοκιμάστηκε κατά τη διάρκεια της αλλαγής του. Στο 91', ο Μάρκο πήρε το όπλο του! Χάρη σε δεύτερη ασίστ του εκπληκτικού Πίνο! Ο Κολομβιανός σέντραρε με το αριστερό πόδι από τα αριστερά και ο Πάντελιτς με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής διαμόρφωσε το 3-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν. Νέα "συστημένη" μπαλιά από τον κορυφαίο του αγώνα, Χουάν Πάμπλο Πίνο. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος, έχοντας 13 νίκες και 3 ισοπαλίες σε 16 παιχνίδια Πρωταθλήματος, ενώ διατήρησε το απόλυτο στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", με οκτώ νίκες σε ισάριθμα ματς. Σαφώς και οι ερυθρόλευκοι συνεχίζουν να οδηγούν απτόητοι την κούρσα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Μανιάτης, Μοδέστο, Μασάντο (88' Πάντελιτς), Τζεμπούρ, Μήτρογλου (78' Φετφατζίδης), Κοντρέρας, Χολέμπας, Μανωλάς, Γκρέκο (46' Πίνο), Τοροσίδης.

Αναπληρωματικοί: Μέγκιερι, Παπάζογλου, Φέισα, Πάντελιτς, Φετφατζίδης, Ντιακιτέ, Πίνο.

*Εκτός 18άδας έμειναν οι Βλαχοδήμος και Ζαραδούκας.

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Μορένο, Μπάρμπας, Παυλίδης, Σνάουτσνερ, Ορέστες, Καφές (68' Σκαθαρούδης), Κόστλι, Αμαραντίδης, Γεωργέας (49' Καλογέρης), Ιωάννου (81' Μάνος).

Αναπληρωματικοί: Κοτταρίδης, Τζημογιάννης, Καλτσάς, Μενέντες, Σκαθαρούδης, Καλογέρης, Μάνος.

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"

Χωρητικότητα: 33.334 θεατές

Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (ΕΠΣ Αθηνών)

Βοηθοί διαιτητές: Ηλίας Αλεξέας (ΕΠΣ Μεσσηνίας), Γιάννης Τουμπακάρης (ΕΠΣ Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (ΕΠΣ Ηλείας)

Παρατηρητής: Ιωάννα Κωνσταντινίδου (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: 61' Κοντρέρας (Ολυμπιακός), 21' Σνάουτσνερ, 36' Γεωργέας, 46' Κόστλι, 85' Αμαραντίδης, 89' Ορέστες, 93' Σκαθαρούδης (Βέροια)