...

Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!

You Are Here: Home» POLO/VOLLEY » Αήττητος πρωταθλητής χειμώνα ο Θρύλος

Ο  Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, τον οποίο διέσυρε 3-0 στο κλειστό του Ρέντη (25-15, 25-18, 25-22) και πέτυχε την 11η συνεχόμενη νίκη του στην Α1, ξεφεύγοντας έντεκα πόντους από τους διώκτες του…
Την  ξέφρενη πορεία του Ολυμπιακού προς την επιστροφή του στην κορυφή της Α1 στο βόλεϊ τίποτε δεν είναι ικανό να ανακόψει! Η «αρμάδα» του Δημήτρη Καζάζη αποδίδοντας εκπληκτικά έκανε σκόνη και ...θρύψαλα τον δυνατό ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη και πέτυχε με εμφατικό τρόπο την 11η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές ολοκληρώνοντας εντυπωσιακά τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2012.
Ο  Θρύλος   μετά το κλείσιμο του πρώτου γύρου προηγείται 11 ολόκληρους βαθμούς από τους Άρη και Παμβοχαϊκό, που ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση με 21 πόντους και ουσιαστικά έχει κλειδώσει από τα  Χριστούγεννα την κατάληψη της πρωτιάς που χαρίζει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα   πλέι – οφ!
Οι  παίκτες του Ολυμπιακού παρουσία 500 πιστών τους οπαδών μπήκαν αφιονισμένοι στο  τάραφλεξ και από τους πρώτους κιόλας πόντους φρόντισαν να δείξουν στους αντιπάλους τους ποιός είναι το αφεντικό της αναμέτρησης
Ο  Ολυμπιακός πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και έφτασε με εμφατικό τρόπο στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-15 με μπροστάρη έναν εκπληκτικό Μπόγιαν Γιορντάνοφ και συμπαραστάτες τους Χριστοφιδέλη, Γιούρισιτς.
Και  το δεύτερο σετ είχε ανάλογη εξέλιξη, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί σ' όλα τα μήκη καιπλάτη του γηπέδου φτάνοντας στο 25-18.
Ο  ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, αντιστάθηκε και μέχρι το 18-20 ήταν μπροστά στο σκορ. Εκείνη τη στιγμή ανέλαβε ...δράση ο αρχηγός του Θρύλου Κώστας Χριστοφιδέλης. Με μία σούπερ προσπάθεια στην επίθεση και δύο άσους, από τον αρχηγό του ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 21-20 και έβαλε το νερό στο αυλάκι, για την κατάκτηση του σετ με 25-22 που του χάρισε ακόμη ένα τρίποντο!

Tα σετ: 25-15, 25-18, 25-22
πηγη:xaros7.gr