You Are Here: Home» Απόψεις , SLIDER » Οι 10 καλύτερες στιγμές στο 2012! ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!

Το 2012 βρίσκεται στο τέλος του,ενώ βαδίζουμε δειλά δειλά προς το 2013.Κάνοντας την ανασκόπηση της χρονιάς που μας πέρασε
συνειδητοποιούμε ότι ήταν μια καταστροφική χρονιά.Η οικονομική κρίση πιο σφοδρή από ποτέ,αυτοκτονίες καθημερινά και εν γένει επικράτησε
ένα κλίμα καταστροφής και απογοήτευσης.Παρόλα αυτά ένα σημαντικό μέρος του πληθυσμού έψαξε τη λύση για να ξεφύγει από την
μουντή πραγματικότητα και τη βρήκε στον κόσμο του αθλητισμού.Ο Ολυμπιακός μας δε θα μπορούσε να ήταν απών από τα πράγματα που μας
ομορφαίνουν τη ζωή και μας κάνουν να νιώθουμε αλληλεγγύη,αγάπη και αφοσίωση.Έτσι,λοιπόν,αποφασίσαμε να φτιάξουμε το δικό μας
countdown με τις 10 καλύτερες εφετινές στιγμές που μας ξεσήκωσαν,μας γέμισαν θαυμασμό και μας συγκίνησαν.

10.ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ:ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός
Λίγο η ηλεκτισμένη και πολυσυζητημένη ατμόσφαιρα ενός ντέρμπι,λίγο η αναμέτρηση στην "καυτή" Τούμπα,τοποθετούν την εν προκειμένω αναμέτρηση σ'αυτή τη λίστα.
Περισσότερο ρόλο,πάντως,έπαιξε το γεγονός ότι η ομάδα του Πειραιά έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο,η νίκη ήταν μονόδρομος και άπαντες ευελπιστούσαν σε μια
ικανοποιητική εμφάνιση.Έτσι κι έγινε!Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο ματς ορεξάτοι παίζοντας εκπλητικό ποδόσφαιρο και από πολύ νωρίς(πρώτο 20λεπτο)κλείδωσαν τη νίκη με
τα γκολ του Αμπτόυν και Μιραλλάς.Η συνέχεια ήταν κάπως πιο ισορροπημένη,με τους Θεσσαλονικείς να μην καταφέρνουν να σκοράρουν.Ο πορτιέρο του Ολυμπιακού,Μπάλας Μέγιερι,
κράτησε απαραβίαστη την εστία του,ενώ έξυπνα ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε την άμυνα στο β' ημίχρονο πιο σφιχτή.

9. ΜΠΑΣΚΕΤ:Ολυμπιακός-Cedevita 79-77

Πραγματικά,αμφιταλαντεύτηκα εσωτερικά για τη συγκεκριμένη θέση.Αρχικά θέλησα να παραθέσω την καλύτερη εμφάνιση του Ολυμπιακού στην τρέχουσα αγωνιστική
χρονιά(2012-2013),η οποία πραγματοποιήθηκε επί της Ζαλγκίρις Κάουνας.Εκείνη τη μέρα πήραμε ένα σημαντικό διπλό απέναντι σε μια φορμαρισμένη και δυνατή ομάδα,
τελικά όμως επέλεξα να αναφερθώ σε εκείνο το βράδυ στο ΣΕΦ.Η ομάδα μας προερχόταν από δυο συνεχόμενες βαριές ήττες επί τουρκικού εδάφους(από την
Εφές Αναντόλου),αλλά και στην έδρα μας(από την λιθουανική Ζαλγκίρις Κάουνας),οπότε το κλίμα στα αποδυτήρια ήταν εξαιρετικά βαρύ.Η ψυχολογία βρισκόταν
στο ναδίρ,καθώς ο περσινός πρωταθλητής Ευρώπης έδειχνε αδύναμος να υπερασπισθεί τον τίτλο του.Το συγκεκριμένο παιχνίδι,επομένως,μετατράπηκε εξ
ορισμού σε "τελικό" για τους ερυθρόλευκους διότι σε μια ενδεχόμενη ήττα αποχαιρετούσαν πρόωρα τη διοργάνωση.Το παιχνίδι κυλούσε σε γρήγορο ρυθμό,με
τους Πειραιώτες να βρίσκονται μπροστά στο σκορ μεν,σε απόσταση αναπνοής από τους Λιθουανούς δε.Προς το τέλος,όμως,το παιχνίδι πήρε τη μορφή θρίλλερ
χιτσκοκικής φαντασίας,με τους φιλοξενούμενους 6 λεπτά πριν το τέλος να προηγούνται με διαφορά ασφαλείας(7 βαθμούς).Από εκείνο το σημείο και έπειτα μίλησε
η καρδιά του πρωταθλητή,ανατρέποντας και νικώντας το παιχνίδι,αλλά και τα υπόλοιπα 6 ευρωπαικά που ακολούθησαν.Εν ολίγοις,το ματς με τους Κροάτες αποτέλεσε το
σημείο εκκίνησης της λαμπρής πορείας του Ολυμπιακού,θέτοντας τον ως ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση της Ευρωλίγκα.

8.ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ:Ολυμπιακός-Arsenal 2-1
Ο Ολυμπιακός στο συγκεκριμένο παιχνίδι βρέθηκε πίσω στο σκορ,αλλά με τα γκολ του Γιάννη Μανιάτη και του Κώστα Μήτρογλου νίκησε και ολοκλήρωσε την παρουσία του
στους ομίλους του Champions League με 9 βαθμούς για δεύτερη συνεχόμενη φορά.Το αξιοσημείωτο εκείνης της νίκης δεν είναι τόσο οι τρεις κερδισμένοι βαθμοί,αλλά δύο
άλλοι,αφανείς παράγοντες.Κατ'αρχάς έδειξε χαρακτήρα και ανέτρεψε το 6ο ευρωπαικό παιχνίδι της ιστορίας του σε επίπεδο Champions League.Δέυτερον,όμως,πιο
σημαντικό ήταν το γεγονός ότι οι Πειραιώτες έσπευσαν να αποδείξουν ότι δεν συμμετέχουν τυχαία στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.Το όνομα του.η ιστορία του
και ο λαός του έχουν γίνει γνωστά σε όλα τα ευρωπαικά σαλόνια,ενώ δε διστάζει να κοιτάξει κατάματα όλα τα μεγαθήρια του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.Μάλιστα,ήταν η τρίτη φορά
σε ισάριθμα ματς που νίκησε εντός έδρας την δυνατή Arsenal.

7.ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ:Rubin Kazan-Ολυμπιακός 0-1
Στις 16/2 και στην παγωμένη Ρωσία οι ερυθρόλευκοι έμελλε να δώσουν το πρώτο παιχνίδι στο Europa League.O Ερνέστο Βαλβέρδε έστησε την ομάδα ξεκάθαρα για να διατηρήσει
το μηδέν στα μετόπισθεν,οι παίχτες όμως έδειξαν ευθύς εξαρχής την επιθυμία να διεκδικήσουν τη νίκη επί ρωσικού εδάφους,αποκτώντας το αβαντάζ για την ακόλουθη αναμέτρηση
στο "Γεώργιος Καραισκάκης".Ο "ευρωπαίος" Ολυμπιακός" έδειχνε ορεξάτος,αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ,καθώς οι ευκαιρίες των φιλοξενούμενων δεν έβρισκαν
στόχο,ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν την επιθετική γραμμή σε κακή μέρα.Στο β' ημίχρονο οι Ρώσοι ανέβασαν ρυθμούς,αλλά ο Νταβίντ Φουστέρ είχε διαφορετική άποψη για την
τελική έκβαση του παιχνιδιού,σκοράροντας στο 70' μετά απο κόρνερ.Δύο λεπτά αργότερα,και αφού καλά καλά δεν είχαν κωπάσει οι πανηγυρισμοί,τα χαμόγελα στον ερυθρόλευκο
πάγκο πάγωσαν μετά την ανατροπή του Μέγκιερι στον Καραντενίζ,ο οποίος μάλιστα χρεώθηκε με πέναλτυ και κόκκινη κάρτα.Στο ντεμπούτο του ο Ρόι Κάρολ θα χρηζόταν MVP της
αναμέτρησης καθώς απέκρουσε το πέναλτυ,ανεβάζοντας και πάλι την ψυχολογία στα ύψη.Με αυτήν την εκτός έδρας νίκη,αλλά και με τη νίκη στο Φάληρο με το ίδιο σκορ,οι
Πειραιώτες κατάφεραν να προκριθούν στους "16" της διοργάνωσης,όπου έμελλε να αποκλεισθούν άδοξα από την Μέταλλιστ,δεχόμενοι 2 γκολ στο τελευταίο 10λεπτο της δεύτερης
αναμέτρησης.

6.ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ:Ολυμπιακός-Ατρόμητος Αθηνών 2-1
Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την ευχάριστη έκπληξη της παρούσας διοργάνωσης στο Ολυμπιακό Στάδιο.Το ΟΑΚΑ από νωρίς έσφυζε από οπαδούς
του Ολυμπιακού που ταξίδεψαν από τον Πειραιά,αλλά και από την επαρχία,ελπίζοντας σε ένα ακόμη νταμπλ.Στα του αγώνα,οι Πειραιώτες ανέλαβαν από την αρχή της αναμέτρησης
τα ηνία του αγώνα,ενώ οι -τυπικά- φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν σε αντεπιθέσεις,βρίσκοντας παράλληλα τον Ιτάνζ σε καλή βραδιά.Αρχικά οι ερυθρόλευκοι τρομοκρατήθηκαν με το
χαμένο πέναλτυ του Χολέμπας,αργότερα όμως ήρθε ο Ράφικ Τζεμπούρ και έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά.Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αθηναίοι ανέβασαν την απόδοση τους και σκόραραν
με τον Ιγκλέσιας,ενώ στο υπόλοιπο μέρος της αγωνιστικής διάρκειας καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να σκοράρει.Έτσι το παιχνίδι μεταφέρθηκε στην παράταση.Εκεί ανέλαβαν
ξανά την υπεροχή οι ερυθρόλευκοι,ενώ οι παίχτες του Ατρομήτου έκαναν δυνατές αντεπιθέσεις.Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ο Νταβίντ Φουστέρ ευτύχησε να σκοράρει
σε άλλο ένα κρίσιμο αγώνα,χαρίζοντας στον Ολυμπιακό το 25ο κύπελλο της ιστορίας του.

5.ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ:Παναθηναικός-Ολυμπιακός 0-1
 Αθήνα κατά του Πειραιά.Πράσινοι κατά κόκκινων.Όπως θέλετε πείτε το,σε ένα κοινό σημείο αναφοράς θα συμφωνήσουμε όλοι:το απόλυτο ντέρμπι,η μάχη των μαχών.Πολλαπλασιασμένη,όμως,
επί της δυσκολίας βάσει εδρας,η νίκη-ή τουλάχιστον η απουσία ήττας-ήταν απαραίτητη.Οι ερυθρόλευκοι ήδη βρίσκονταν μπροστά στον πίνακα κατάταξης με 4 βαθμούς,αλλά με ήττα
θα ένιωθαν την καυτή ανάσα των ανταγωνιστών τους.Το παιχνίδι εξελίχθηκε χωρίς ρυθμό,χωρίς φάσεις,και στο πρώτο ημίχρονο δεν επετεύχθη γκολ.Στο δεύτερο ημίχρονο οι
Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και σκόραραν στο 51' με τον Αμπντούν.Το υπόλοιπο παιχνίδι δεν είχε να επιδείξει τίποτα σημαντικό.Μάλιστα,στο 81' διακόπηκε οριστικά το παιχνίδι
(στη διακοπή του ημιχρόνου είχαν ξεκινήσει κάποια επεισόδια εκτός γηπέδου με αποτέλεσμα να αργήσει η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου),αλλά καθώς έφτανε στο τέλος του ο αγώνας
οι εντάσεις αυξήθηκαν επικίνδυνα.Το θετικό για τους ερυθρόλευκους ήταν ότι νίκησαν στο αιώνιο ντέρμπι,κλείδωσαν το πρωτάθλημα και επέστρεψαν αλώβυτοι στο Φάληρο,όπου
και αποθεώθηκαν.

4.ΜΠΑΣΚΕΤ:Ολυμπιακός-Barcelona 68-64
Πριν την έναρξη του αγώνα,η ομάδα της Καταλονίας θεωρείτο το φαβορί για την κατάκτηση της Ευρωλίγκα.Στο παρκέ,όμως,εμφανίστηκε ένας διψασμένος Ολυμπιακός,ο οποίος με
παλικαρίσια αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ,μακρινά τρίποτα σε κρίσιμα σημεία και με τον ηγέτη,Βασίλη Σπανούλη,κατάφερε να αποκλείσει τους Μπλαουγκράνα.Από το
ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Ισπανούς χτίζοντας μια μικρή διαφορά,την οποία κράτησε εως το τέλος.Στο τελευταίο δεκάλεπτο,βέβαια,
οι αντίπαλοι έδειχαν ικανοί να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ,αλλά βρήκαν μπροστά τους έναν αποφασισμένο και ψυχωμένο Βασίλη Σπανούλη,ο οποίος έκοβε και έραβε,
έπαιρνε την μπάλα όταν "έκαιγε" και χρησιμοποίησε με καταλυτικό τρόπο την ηγετική του προσωπικότητα.

3.ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ:Montpellier-Ολυμπιακός 1-2
εκείνο το βράδυ του Οκτώβρη οι Πειραιώτες έπαιζαν..τη ζωή τους στη Γαλλία.Προερχόμενοι από δύο ήττες σε Καραισκάκη και Λονδίνο,αναζητούσαν την πρώτη φετινή τους
νίκη σε ευρωπαικό έδαφος.Όμως,η αγωνιστική τους παρουσία στο α' ημίχρονο μόνο θέληση και δυναμικότητα δεν απέπνεε,ενώ στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου δέχτηκαν γκολ-σε φάση
που ξεκίνησε από ξεκάθαρο χέρι αντιπάλου.Κάπου εκεί όλες οι ελπίδες για την συνέχιση της ευρωπαικής πορείας άρχισαν να εξανεμίζονται,αλλά 20 λεπτά περίπου πριν τη
λήξη της αναμέτρησης ο αρχηγός της ομάδας μας,Βασίλης Τοροσίδης,ήρθε ως από μηχανής θεός και,εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της γαλλικής άμυνας μετά από εκτέλεση φάουλ
του Χολέμπας,έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.Το παιχνίδι κυλούσε σιγά σιγά προς τη λήξη του,όμως,οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη.Στο 90' ο
Τζαμέλ Αμπτούν διέσχισε σεμιναριακά την δεξιά πλευρά του γηπέδου αποφεύγοντας έναν αμυντικό,πλασάροντας εκπληκτικά στον Κώστα Μήτρογλου,με τον τελευταίο να μη δυσκολεύεται
να σπρώξει την μπάλα στο πλεκτό.Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πειραιά έχτισε τις βάσεις για την εξασφάλιση της τρίτης θέσης,σε συνδυασμό με την δεύτερη νίκη επί των Γάλλων
στο Φάληρο.

2.ΜΠΑΣΚΕΤ:Ολυμπιακός-Παναθηναικός 82-76
Στους πρώτους τέσσερις τελικούς,δεν βρέθηκε κάποιος νικητής,οπότε όλα έμελλε να κριθούν στον 5ο και τελευταίο τελικό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.Για αρκετές ομάδες
ένα πρωτάθλημα σημαίνει πολλά,για άλλες ομάδες λιγότερα.Για τον Ολυμπιακό,όμως,η νίκη θα σήμαινε την πτώση της δεκαπενταετούς "Αυτοκρατορίας" των πρασίνων στο ελληνικό
Πρωτάθλημα και την αυτόματη ανάληψη των ηνίων από την ομάδα του Πειραιά.Όλοι οι οιωνοί ήταν με το μέρος μας,καθώς πριν από λιγότερο ενός μήνα οι ερυθρόλευκοι στέφθηκαν
πρωταθλητές Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορία τους υπό τις οδηγίες του ίδιου αρχιμαέστρου,του Ντούσαν Ίβκοβιτς.Οι γηπεδούχοι μπήκαν αφηνιασμένοι και προπορεύτηκαν
στους πόντους πολύ νωρίς.Μάλιστα,δεν επέτρεψαν στους πράσινους σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να πάρουν κεφάλι στο σκορ.Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους
ερυθρόλευκους που αύξησαν τη διαφορά μέχρι και στους 17 πόντους (48-31 στο 19’). Ο Παναθηναϊκός, κατάφερε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο και με ένα σερί 0-14 μείωσε σε 48-45,
στο 25:00, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και με περιφερειακά σουτ ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (70-56) στο 30:00.Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεοδούχοι ξέφυγαν με 77-61,
αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 78-71 στο 36:00 και σε 80-76 στο 37:30. Με ένα κάρφωμα ο Πρίντεζης έκανε το 82-76 ,  που ήταν και το τελικό σκορ,
καθώς ακολούθησε ένα μπαράζ άστοχων τριπόντων του Παναθηναϊκού.Με το σφύριγμα της λήξης το κατάμεστο ΣΕΦ εισέβαλε-με ειρηνικό χαρακτήρα-στο παρκέ,αγκαλιάζοντας
τους Πρωταθλητές Ελλάδας.

1.ΜΠΑΣΚΕΤ:Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Κατ'αρχάς θέλω να πω δυο λόγια εξηγώντας το λόγο που επέλεξα την πρωτιά σ'αυτό το countdown.Ομολογουμένως,το ποδόσφαιρο αποτελεί τον "βασιλιά των σπορ",παρόλα αυτά
το μπάσκετ ποτέ δεν έχασε την αίγλη του,αλλά ούτε και το φανατικό κοινό του.Επίσης,ομολογώ προσωπικά ότι ουδέποτε θεώρησα το μπάσκετ ανώτερο άθλημα από το ποδόσφαιρο,
αλλά αυτό που κατάφερε ο Θρύλος εκείνο το βράδυ του Μάη στην Κωνσταντινούπολη θα μείνει πάντα χαραγμένο στη μνημη,αλλά περισσότερο στην καρδιά μου.

Ημερομηνία:13 Μαιου 2012
Τοποθεσία:Τουρκία,Κωνσταντινούπολη
Ταυτότητα αγώνα:Τελικός Κυπέλλου Ευρώπης ανάμεσα στον Ολυμπιακό Πειραιώς και στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Εκείνο το ανοιξιάτικο βράδυ όλη η Ευρώπη αναρωτιόταν πώς βρέθηκε ο Ολυμπιακός στον τελικό των τελικών.Δεν υποτίμησαν,φυσικά,την αξία και την ιστορία του αλλά
τον είχαν συνηθίσει να αγωνίζεται με βαρυγδουπα ονόματα,παίχτες με βαριά συμβόλαια,λαμπρές πορείες σε Ευρώπη και NBA,παίχτες βεληνηκούς όπως ο Τσίλτρες,ο Τεόντοσιτς,
ο Παπαλουκάς κλπ.Αντ'αυτού εμφανίστηκε στο παρκέ μια ομάδα με έναν γεννημένο ηγέτη,το Βασίλη Σπανούλη,και κάποιους "αγνωστους" πιτσιρικάδες,εν ονόματι Κώστας Παπανικολάου,
Βαγγέλης Μάντζαρης,Κώστας Σλούκας,Γιώργος Πρίντεζης κ.α.Στον πάγκο,βέβαια,καθόταν ένας θρύλος του ευρωπαικού μπάσκετ,ο Ντούσαν Ίβκοβιτς,αλλά ήταν απορίας άξιον το πόσο
μακριά θα έφτανε η ομάδα των "τρελών μωρών".Ο λαός του Ολυμπιακού,όμως,ήξερε τι δυνατότητες είχε αυτή η ομάδα και πίστευε σε αυτήν ψυχή τε και σώματι.
Το παιχνίδι ξεκίνησε βρίσκοντας αμφότερες τις ομάδες διστακτικές,γρήγορα όμως φάνηκε η -επιφανειακή,όπως αποδείχθηκε εν τέλει- ανωτερότητα της "ρωσικής αρκούδας".
Ο Ντούσαν ίβκοβιτς φάνηκε να πιστεύει πολύ στον τραυματία Λο,ενώ ο Ντόρσει χρεώθηκε από νωρίς με πολλά φάουλ,ενώ οι έτεροι ψηλοί δεν κατάφεραν να συγκρουστούν
ικανοποιητικά με τους αντιπάλους τους.Λεπτό με το λεπτό οι Ρώσοι έχτιζαν μια διαφορά,με αποκορύφωμα το τρίτο δεκάλεπτο,όπου η διαφορά έφτασε στους +19.
Ο Ολυμπιακός φαινόταν αδύναμος να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά,ενώ πολλοί φοβήθηκαν για πιθανό διασειρμό,καθώς η άμυνα των ερυθρολεύκων έδειχνε να παραπάιει.
   Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι Πειραιώτες μπήκαν στο παρκέ με διαφορετική ψυχολογία,κάνοντας πράξη αυτό που έπρεπε να είχαν κάνει εξ αρχής,δηλαδή να ρισκάρει
με τα μεγάλα σουτ.Τη μία ο Σλούκας,την άλλη ο Κέσελ,την παράλλη ο Πρίντεζης.Ξαφνικά όλα φάνταζαν πιθανά,ενώ το φάσμα δυναμικότητας των δύο ομάδων άρχισε να συρρικνώνεται
τρομακτικά γρήγορα.Οι λάθος επιλογές των Ρώσων στην επίθεση,τα νεύρα και η κατακόρυφη πτώση της ψυχολογίας μετά από αυτή τη μερική ανατροπή έκανε πιο βατό το έργο των
Ελλήνων.Και φτάσαμε,δίχως να το καταλάβουμε,10" πριν τη λήξη της αναμέτρησης,με το ταμπλο να γράφει 61-60 υπέρ της ΤΣΣΚΑ,ενώ οι τελευταίοι είχαν και κατοχή της μπάλας.
Θα ήθελα αυτή τη στιγμή να παραθέσω ατόφια τα λόγια του Έλληνα σχολιαστή σε εκείνη τη χρονική στιγμή,καθώς αντιπροσωπεύουν επ'ακριβώς τις σκέψεις ενός γαύρου αλλά και
ενός απλού φιλάθλου:"Εάν νικήσει απόψε ο Ολυμπιακός,δε θα γραφτεί απλά ο ιδανικός επίλογος μιας πολύ ωραίας μπασκετικής ιστορίας,αλλά θα μιλήσουμε για την ομάδα-θαύμα,
το αριστούργημα του Ίβκοβιτς,που ήρθε από το πουθενά για να κερδίσει τους πάντες και τα πάντα.Διότι μπορεί να λέμε ότι στο μπάσκετ κερδίζει 9 στις 10 φορές ο καλύτερος,
αλλά εκείνο που εξιτάρει είναι η έκπληξη,το απρόβλεπτο,η υπέρβαση,η κατάθεση ψυχής,η νίκη του Δαβίδ εναντίον του Γολιάθ και αυτό προσπαθεί να κάνει και απόψε ο Ολυμπιακός.
Μοναδικές στιγμές στην Κωνσταντινούπολη,4000 και πλέον οπαδοί του Ολυμπιακού έχουν γίνει μια γροθιά με τους παίχτες και το τεχνικό τιμ.Απίστευτη επικοινωνία μεταξύ κερκιδας
και παρκέ
."
   Στο μεταξύ ο Σπανούλης έκανε φάουλ στον Σισκάουσκας χωρίς να κυλήσει ο χρόνος,με τον τελευταίο να αστοχεί και στις δύο βολές.Ξαφνικά,η καρδιά σταμάτησε και το βλέμμα πάγωσε.Μέσα σε ελάχιστα κλάσματα του δευτερολέπτου στροβιλίστηκαν στο μυαλό κάθε Γαύρου όλες οι επιτυχίες και οι αποτυχίες σε εγχώριο και διεθνές επίπεδο.Το μυαλό ταξίδεψε πίσω στο 1997 στη Ρώμη,ένιωσε το ίδιο συναίσθημα.Γρήγορα,όμως,οι αισθήσεις μας γειώθηκαν στην πραγματικότητα καθώς το παιχνίδι δεν είχε ολοκληρωθεί.Άλλωστε,με το τρέχον σκορ πρωταθλητές χρήζονταν οι Ρώσοι.Οχτώ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη
ο Παπανικολάου παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ,δίνει τη μπάλα στο Σπανούλη ο οποίος διέσχισε το υπόλοιπο παρκέ και έδωσε την ασσίστ στον Πρίντεζη για να υπογράψει
σε αυτό το υπέροχο παραμύθι.Έτσι λοιπόν,15 χρόνια μετά,από την κατάκτηση του τροπαίου στη Ρώμη,το χρώσταγε η μοίρα στον Ολυμπιακό να κατακτήσει το δεύτερο τρόπαιο του
στον τόπο που συνδέεται ιστορικά με τη Ρωμή,αλλά και την ελληνική ιστορία,την Νέα Ρώμη,δηλαδή την Κωνσταντινούπολη.
    Το πιο σημαντικό,όμως,είναι ότι η οικογένεια Αγγολέπουλων πίστεψαν σε αυτήν την ομάδα και εν τέλει δικαιώθηκαν.Μπορεί να φάνηκε ως ένα θαύμα,αλλά είναι πέρα για πέρα ελληνικό,πέρα για πέρα ολυμπιακό,πέρα για πέρα αληθινό.Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο Έβερεστ του ευρωπαικού μπάσκετ,κάνοντας μας όλους περηφανους.Μας συγκίνησε,αλλά και μας ένωσε όλους τους γαύρους της Ελλάδας,κατακλύζοντας όλο τον Πειραιά εκείνο το βράδυ της νίκης των νικών.